Medence, a nyári hűsítő

Legyen szó a nyári kerti munkákról, vagy egy átdolgozott napról az irodában, a medencében hűsölés mindenképpen az est fénypontjává válhat, na persze akkor, ha még odaér zárás előtt valamelyik strandra, vagy uszodába. De mivel a nyár a dolgozó emberek számára nem olyan, mint még kisdiák korukban, és a szabadság idején sem akad mindig elegendő szabadidő, így előfordulhat, hogy teljesen kimarad a nyárból a már annyira várt pancsolás.
Nem beszélve arról, hogy ha gyerek is van a háznál, akkor őket bizony kénytelen lesz úszásórára, strandra cipelni a kánikulában. Mit tehet ebben az esetben az ember? Hogyan oldhatja meg, hogy még a fárasztó munka, a dugóban töltött várakozás és a bevásárlás után is csobbanhasson egyet?
Medence a kertben - hogyan kezdjünk hozzá?
Képzelje el, hogy lágyan hullámzó, hűs vízbe márthatja a lábát! És most képzelje el, hogy mindezt otthon teheti meg! A megfelelő hely, tőke és elszántság mellett ma már viszonylag könnyen megoldható egy saját medence megépítése a kertben, de akár a házon belül is. Ahhoz tehát, hogy nekiláthasson az építésnek, először a helyet kell kiválasztani, ahol majd a medence állni fog.
A hely kiválasztása nagyon fontos lépés, hiszen a munkálatok elkezdése után már nem igazán változtathatja meg döntését a medence elhelyezésével kapcsolatban. Érdemes számításba venni a nap haladási irányát, a közelben lévő növényeket a későbbi takarítás miatt, illetve a ráláthatóságot és a környező területet is a további kiegészítők elhelyezése miatt. A földbe süllyesztett medencék esetében természetesen a következő fázis az ásás, ami sok időt, és energiát fog igénybe venni, de ilyenkor mindig gondoljon arra, hogy milyen jó is lesz majd a hűvösben pancsolni.
A betonozás elhagyhatatlan eleme a medenceépítésnek, mind a süllyesztett, és a merev falú, előre elkészített verzió esetében, hogy a medence egyenes talajon álljon. A házilag készített medencék esetében hátravan még a falazás, a vakolás és a festés, ami egy különleges medencefestékkel oldható meg, és nem éppen olcsó mulatság. Természetesen akadnak előre elkészített kerámia, műanyag vagy acélfalas, előre elkészített medencék is,a melyeket lehet közvetlenül a talajra helyezni, de a földbe is süllyeszthetők. A medenceépítés során érdemes figyelembe venni azt is, hogy a másfél méternél mélyebb, és 50 m3-nél több vizet tartalmazó medencékre már engedélyt kell kérni. Több társaság készít medencéket, általában egy vagy két fajtára specializálódva, de mivel a lehetőségek száma szinte végtelen, így inkább kitérek pár jobban ismert, kedvelt medencetípusra.
Vasbeton medence
Kedvelt formája a medencék építésének a vasbeton szerkezet, hiszen ez a forma nagy szabadságot ad a képzeletnek. A medence alakja, mélysége, mérete nem egy meghatározott formához igazodik, így a medence falai lehetnek egyenesek, vagy görbék, hajlítottak, akár különböző formák is kialakíthatóak. A méretbeli szabadság pedig nagyon szerethetővé teszi ezt a formát a strandok esetében. Persze az, hogy valaminek ennyiféle formát, és alakot adhatunk, még nem jelenti azt, hogy nem építhető belőle hagyományos úszómedence. A vasbeton alap stabil, így hosszú ideig tartós, és akár beltérire is megépíthető.
Ahhoz azonban, hogy bizonyosan tartós maradjon a medence, szüksége lesz egy statikus mérnökre, aki megtervezi a medence betonozását. Ajánlott beltéri medence esetében egy körbejárható folyosót építeni a medence köré, hiszen így az esetleges szivárgást könnyen megtalálhatja, és kezelheti, mielőtt nagyobb probléma lép fel.
A medence burkolása többféle lehet. Burkolhat mésszel, ami nehezen tisztítható, és a mész könnyedén leválhat egy idő után, viszont egyszerűen beszerezhető és elkészíthető megoldást nyújt. A műgyanta könnyen tisztítható, és több színben is kapható burkolat, viszont viszonylag drága. A helyszínen összeillesztett fóliaburkolat előnye, hogy további vízzáróságot biztosít a medencének. Természetesen csempével is burkolható a medence, de a csempe ára kifejezetten drága. Az üvegmozaik előnye, hogy a szabálytalan alakú medencék falának íveit könnyen követik, így jelentősebb helyveszteség nélkül vihető fel burkolat. Érdemes odafigyelni a csempék felhelyezésénél a ragasztó, illetve e fuga minőségére is.
Fémvázas medence
Egyre népszerűbb a manapság előre elkészített, könnyen összerakható fémvázas medence. Ahogy azt már fentebb említettem, ezeknél a medencéknél is érdemes kialakítani egy külön lebetonozott területet, ahová minden nyáron felállíthatja majd a vázat. Ez azért fontos, mert a beton felületen feltehetőleg nem lesznek olyan veszélyforrások, mint a fűben megbúvó faág, ami könnyen kilyukaszthatja a medence fóliáját. A betonalap abban is segít, hogy a medencét biztos, egyenes talajon tudhassa.
A fémvázas medencéket általában meghatározott formában, leggyakrabban kör, vagy téglalap alakban veheti meg, az árak tekintetében pedig a 30000 forinttól egészen eljuthat a 250-300000 forintig, vagy még többig, attól függően, hogy mekkora, és milyen mélységű medencét szeretne otthonra. Persze ne felejtse el, hogy a medence megvásárlása mellett további kiegészítőkre is szüksége lesz, mint a létre, a szűrő és más tisztítószerek.

Tisztítás, karbantartás
Bár nagyon egyszerűnek tűnik, hogy csak felállítunk egy fémvázas medencét, és egész nyárra nem lesz több gondunk vele, ez az elgondolás sajnos nem igaz. A medencét folyamatosan tisztítani és karbantartani kell ahhoz, hogy még sok éven keresztül szolgálhassa a családot.Gyakori problémát jelent a medencében elterjedő alga, ami a kék vizet zöldre festi. Ezt különböző vízszűrő berendezésekkel megelőzhető. A vízszűrő előnye, hogy forgatja is a vizet. A vízszűrők mellett a legtöbben vegyszerek segítségével távolítják el a makacs algát, de az algásodás ellen megfelelő a só használata is.
Az uszodákban mindig érezhetjük a klór szagát, ami fertőtlenítésre alkalmas és használatos szer. Megöli a baktériumokat, feloldja az izzadságot és a kozmetikai szereket, amik amúgy szennyeznék a medence vizét. A klór azonban árthat is, ha nem megfelelő adagot használunk belőle, így érdemes alaposan elolvasni, mi is áll a dobozon, milyen adagot kell használnunk megadott mennyiségű vízhez. A túl sok klór fülgyulladást okozhat.Emellett egy háló segítségével amikor csak lehet, távolítsa el a belehullott leveleket, bogarakat.
Medencefedés
A legegyszerűbb módja talán a medencénk tisztántartásának, ha valamilyen fedőt teszünk rá, mikor nem használjuk. De a biztonsági medencetakarók például arra is jók, hogy a medencébe bucskázó gyerekeket a víz fölött tartsa. A medencefedésnek sok változata akad, természetesen a választást a funkció és a fedő ára is elősegíti. Vannak mechanikusan működő fedők, amelyek természetesen drágábbak, de a kényelmet meg kell fizetni. A medence alakjához egyedileg gyártható szolárfólia ellenálló, és árban is megfelelő. Könnyen kezelhető, egyszerűen feltekerhető anyagból készül.
A redőnylamellás medencetakarók előnye szintén a könnyű használhatóság, de a víz könnyen a lamellák fölé kerülhet, ami sokszor azok kicseréléséhez vezet, ami nem olcsó mulatság. A téli medencetakarók pedig a medence teljes lezárására alkalmasak a hideg, téli időszakban.